Ergin İnan
About

d. 1943 / Malatya, TÜRKİYE. Sanatçı, ilk ve ortaöğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. Bir süre İstanbul Hukuk Fakültesi’nde okumuş, sonrasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirmiştir. 1970’li yılların ilk yarısında Salzburg  ve Münih’te öğrenim görmüştür. 1978’de de burslu olarak Münih ve Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde araştırmalar yapmıştır. Bu araştırma ve incelemelerini 1981 yılında Amsterdam, Rotterdam, Lahey ve Londra’da sürdürmüştür. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyeliğine atanmıştır. 1983-87 yılları arasında DAAD Berlinli Sanatçılar Bursu’nu kazanarak davet edildiği Berlin’de çalışmalarını sürdürmüş ve yurda dönüşünde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne 1985 yılında profesör olarak atanmıştır.
1985-86 yıllarında Berlin Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nde misafir profesör olarak desen dersleri vermiştir. Resim ve desenlerinde; Bizans ikonları, anonim Anadolu halk sanatları, Kur’an el yazmaları ve 15. yüzyılda yaşamış olan nakkaş Siyah Kalem’den etkilenmiştir. Yer yer çok ayrıntılı işlenmiş desenlerinde Osmanlıca ve Türkçe yazılara da yer vermektedir. 

 

Works
Contact Information
ADDRESS
Abdi İpekçi Caddesi No: 77/B 34367 Maçka, Şişli, İstanbul
TELEPHONE
0212 234 34 52
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque lobortis neque quis orci vulputate, sed congue diam dictum. Ut tincidunt aliquam vestibulum. Aenean quis sapien sapien. Donec efficitur orci quis metus maximus eleifend. Mauris lacinia...