Ilya Kabakov
About

Ilya Iosifovich Kabakov (Rusça: Илья́ Ио́сифович Кабако́в; 30 Eylül 1933 doğumlu), o zamanlar Sovyetler Birliği'nin Ukrayna SSR'si olan Dnipropetrovsk'ta doğan Rus-Amerikalı bir kavramsal sanatçı. 1950'lerden 1980'lerin sonlarına kadar Moskova'da otuz yıl çalıştı. Şu anda Long Island, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyor ve çalışıyor.

Kırk yıllık kariyeri boyunca, Kabakov çok çeşitli tablolar, çizimler, yerleştirmeler ve teorik metinler üretti - çocukluğundan 1980'lerin başına kadar hayatını takip eden kapsamlı hatıralardan bahsetmiyorum bile. Son yıllarda Sovyetler Birliği'nin görsel kültürünü çağrıştıran enstalasyonlar yarattı, ancak bu tema hiçbir zaman çalışmalarının tek odak noktası olmadı. Bazı yeraltı Sovyet sanatçılarından farklı olarak Kabakov, 1959'da Sovyet Sanatçılar Birliği'ne katıldı ve 1962'de tam üye oldu. Bu, SSCB'de prestijli bir konumdu ve önemli maddi faydalar getirdi. Genel olarak, Kabakov her yıl 3-6 ay boyunca çocuk kitaplarını resimledi ve daha sonra zamanının geri kalanını kendi projelerine harcadı.

Birçoğu kendi deneyimlerinden ilham alan kurgusal biyografileri kullanarak Kabakov, ortadan kaybolan ilk modern toplum olduğunu iddia ettiği Sovyetler Birliği'nin doğumunu ve ölümünü açıklamaya çalıştı. Sovyetler Birliği'nde Kabakov, her modern toplumda ortak olan unsurları keşfeder ve bunu yaparken kapitalizm ile komünizm arasındaki uçurumu inceler. Sovyetler Birliği'ni Batı ekonomisi tarafından yenilgiye uğratılan başarısız bir Sosyalist proje olarak tasvir etmek yerine, Kabakov onu kapitalizm dahil birçok ütopik projeden biri olarak tanımlar. Kabakov, tarihsel anlatıları ve bakış açılarını yeniden inceleyerek, ister kamusal ister özel, önemli veya önemsiz olsun, her projenin potansiyel olarak otoriter iktidar iradesi nedeniyle başarısız olma potansiyeline sahip olduğu mesajını veriyor.

Works
Contact Information
ADDRESS
Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Birol Apartman, No:77, Daire:2, Maçka - Şişli / İstanbul
TELEPHONE
0212 234 34 52
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque lobortis neque quis orci vulputate, sed congue diam dictum. Ut tincidunt aliquam vestibulum. Aenean quis sapien sapien. Donec efficitur orci quis metus maximus eleifend. Mauris lacinia...