Panamarenko
About

Panamarenko (doğum adı: Henri Van Herwegen; 5 Şubat 1940 - 14 Aralık 2019), Ürettiği modern tarzda eserlerle dikkat çeken Belçikalı heykeltıraş ve tasarımcı. Sanatçı 5 Şubat 1940'ta Anvers, Belçika'da doğdu. Özellikle uçak modelleri, balonlar, helikopter ve insan uçuşlarını konu edindiği eserleriyle bilinir.Sanatçının madeni ve metal kapsamlı malzemeler kullanarak ürettiği uçak, balon türü vb. eserleri sadece sergilenmesi amaçlı üretilmiştir.

Panamarenko Anvers Sanat Akademisi'ni bitirdi. 1968'den itibaren pop sanatından ilham aldı. Kariyerinin başlarında uçaklar ve insan kaynaklı uçuşları konu almaya başladı. Sanat adına konu edindiği uçaklar ve uçuşlar nedeniyle sanatçıya "Panamerikan Havayolları Şirketi" nin kısaltması olan Panamarenko adı verilmiştir. 1970'ten itibaren ilk hayali olan uçak, balon ve helikopter modellerini geliştirdi. Heykellerinin çoğunda İkarus modelinin modern versiyonlarını konu aldı.

Panamarenko 2003 yılında 34 yaşındaki Eveline Hoorens ile evlendi. 2005'te Brüksel'de çalışmalara geniş kapsamlı yer verdiği son sergisinin açılışında Panamarenko, sanatçı olarak aktif kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Daha sonra kendi kahve firması "PanamaJumbo" ile ticaret sektörüne girmiştir.

Works
Contact Information
ADDRESS
Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, Birol Apartman, No:77, Daire:2, Maçka - Şişli / İstanbul
TELEPHONE
0212 234 34 52
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque lobortis neque quis orci vulputate, sed congue diam dictum. Ut tincidunt aliquam vestibulum. Aenean quis sapien sapien. Donec efficitur orci quis metus maximus eleifend. Mauris lacinia...